Jätkusuutlik elu

Kiirmoe keskkonnamõju: kuidas säästvamalt sisseoste teha 

Kiirmood on termin, mida kasutatakse ülikiire rõivaste tootmise ja tarbimise trendi kirjeldamiseks. Kiirmoe tootmist iseloomustavad odavad materjali- ja tööjõukulud, kiired valmimisajad ning pidevalt muutuvad trendid. Kuigi kiirmood on muutnud rõivad tarbijatele taskukohasemaks ja kättesaadavamaks, on sellel olnud ka märkimisväärne keskkonnamõju.

Selles blogipostituses uurime kiirmoe keskkonnamõju ja anname näpunäiteid, kuidas säästvamalt ostelda.

Kiirmoe keskkonnamõju

Kiirmoe tootmine aitab kaasa paljudele keskkonnaprobleemidele, mille hulka kuuluvad:

  • Veereostus. Puuvilla, ühe enimlevinud kiirmoes kasutatava materjali tootmine nõuab suures koguses vett. Puuvillast T-särgi valmistamiseks kulub seda tervelt 2700 liitrit.
  • Värvimis- ja töötlemisprotsesside käigus eraldatakse veekogudesse kahjulikke kemikaale.
  • Kasvuhoonegaaside heitkogused. Rõivaste tootmine ja transportimine soodustavad kasvuhoonegaaside heitkoguseid, mis aitavad kaasa kliimamuutustele.
  • Jäätmed. Kiirmoekaupu kantakse sageli vaid paar korda, enne kui need ära visatakse, mis põhjustab prügilasse tohutul hulgal tekstiilijäätmeid.
  • Mikroplastireostus. Sünteetilised materjalid – nagu näiteks polüester ja nailon – eraldavad pesemise ajal mikrokiude, mis satuvad hiljem veekogudesse.

Näpunäiteid jätkusuutlikuks ostmiseks

Õnneks on samme, mida saame teha, et säästvalt ostelda ja oma tarbimise keskkonnamõju vähendada.

 

  1. Osta kasutatud kaupa: ostlemine kasutatud riiete kauplustes ja veebipõhistel platvormidel (nt Yaga) on suurepärane viis tekstiilijäätmete vähendamiseks ja kasutatud rõivastele uue elu andmiseks.
  2. Valige kvaliteetsed rõivad: investeerimine kvaliteetsetesse rõivastesse, mis kestavad kauem, on suurepärane viis raiskamise vähendamiseks. Otsige hästi valmistatud esemeid, millel on tugevad õmblused ja paksemad, kvaliteetsemad materjalid.
  3. Valige säästvad materjalid: otsige riideid, mis on valmistatud säästlikematest materjalidest, nagu orgaaniline puuvill, kanep ja lina. Nende materjalide kasvatamisel kasutatakse vähem pestitsiide ja need vajavad vähem vett kui tavaline puuvill.
  4. Taaskasutatud materjalid. Taasaksutatud polüestri puhul on samuti tegemist keskkonnasõbralikuma materjaliga. Taaskäideldud polüestri tootmine kulutab ligi 60% vähem energiat, kui esimese ringi polüester. Viiest kasutatud plastpudelist on võimalik valmistada üks täiesti uus T-särk. Lisaks on see suurepärane lahendus näiteks ujumisriiete puhul, kuhu muud säästlikumad materjalid oma omaduste poolest nii hästi ei sobi. Siiski peame teadvustama, et ka taaskasutatud polüester ei ole endiselt biolagunev ja pärast äraviskamist võtab aastaid, et laguneda. Samuti vabastab see plastist mikrokiude.
  5. Rõivaste laenutamine: kaaluge rõivaste rentimist erilisteks sündmusteks või sündmusteks, selle asemel, et osta midagi uut, mida kannad vaid korra.
  6. Toetage jätkusuutlikke kaubamärke: otsige brände, mis seavad oma tootmisprotsessides esikohale jätkusuutlikkuse. Need kaubamärgid kasutavad sageli keskkonnasõbralikke materjale, vähendavad jäätmeid ja neil on läbipaistvad tarneahelad.

Kokkuvõtteks võib öelda, et kiirmoetööstusel on olnud märkimisväärne keskkonnamõju, kuid kahjude vähendamiseks saame alustada enda harjumustest. Ostes kasutatud tooteid, valides kvaliteetseid riideid (mis on valmistatud jätkusuutlikest materjalidest), rentides rõivaid ja toetades jätkusuutlikke kaubamärke, saame säästvamalt tarbida ja vähendada keskkonnamõju. Fern.ee e-poest leiad säästlikest materjalidest valmistatud riideid nii lastele, kui täiskasvanutele. Vaata lähemalt siit.